Problémy a riešenia

Kvalita vody je jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich nielen naše zdravie, ale aj životnosť domácich spotrebičov a celkové náklady na prevádzku vodovodných systémov. Voda obsahujúca zvýšené množstvo železa, mangánu, chlóru, dusičnanov, či vodného kameňa, môže spôsobovať rôzne technické aj zdravotné problémy. Pre každý z týchto problémov existujú účinné riešenia, ktoré zabezpečia čistú a zdravotne bezpečnú vodu.

1. Železo a mangán vo vode

● Usadeniny v potrubiach
● Škvrny na oblečení, dlaždiciach, výlevkách
● Zvýšené náklady na ohrev vody
● Skrátená životnosť zariadení
● Pachuť, zafarbenie
● Nepriaznivý vplyv na zdravie

Najčastejšie prekračovanými fyzikálno-chemickými ukazovateľmi sú podľa správy Slovenskej republiky o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu v rokoch 2017 - 2019 železo a mangán. Problém so zvýšeným obsahom mangánu vo vode sa vyskytuje najmä v oblastiach na západnom a východnom Slovensku, podobne aj so železom.

Oba prvky môžu spôsobovať nepríjemnú chuť vody, jej sfarbenie či zápach. Zvýšený obsah železa môže spôsobovať červenohnedé škvrny na pranom oblečení, no stopy môže nechávať aj pohároch, riadoch či výlevkách. Podobné problémy spôsobuje aj mangán, no v jeho prípade sú škvrny hnedo-čierne. Takto vzniknuté škvrny je problematické odstrániť detergentami.

Železo a mangán tvoria usadeniny v potrubiach, ktoré následne zapríčiňujú znižovanie prietoku a tlaku vody. Je teda potrebná väčšia energia na čerpanie vody cez takto upchaté potrubia a rastú aj energické nároky na ohrievanie vody. Výsledkom sú väčšie prevádzkové náklady a kratšia životnosť zariadení.

Okrem technických a v konečnom dôsledku aj finančných problémov má nadlimitný obsah týchto prvkov aj nepriaznivý dopad na naše zdravie. Mangán v nadlimitnom množstve nepriaznivo pôsobí na nervový systém. Vo väčšom množstve môže železo zapríčiňovať problémy so slezinou, pečeňou či krvotvorbou. Aj keď je v istej miere pre nás železo prospešné, aj tu platí, že len dávka určuje jed.

Limitné hodnoty uvádzané vo Vyhláške č. 247/2017 Z. z sú pre mangán 0,05 mg/l a pre železo 0,2 mg/l. Prekročenie týchto hodnôt je prípustné, len ak ide o mangán resp. železo z geologického podložia a ak nedochádza k nežiadúcemu ovplyvneniu senzorických vlastností vody. V týchto prípadoch je prekročenie prípustné do 0,2 mg/l v prípade mangánu a do 0,5 mg/l v prípade železa. 

Riešenie:


● Filtračná hmota KL

Prípravok je potiahnutý oxidom manganičitým s vysokým filtračným povrchom a dlhou životnosťou. Jemnosť filtrácie je do 3 µm. Prípravok je certifikovaný podľa medzinárodných noriem ANSI/NSF 61 na jeho použitie pre pitnú vodu a podľa medzinárodnej normy ASNI/NSF 372 na odstraňovanie olova.

Použitie: vysoko účinná filtrácia mechanických nečistôt, odstraňovanie farby a zápachu, odstraňovanie železa, mangánu, sírovodíka, výrazná redukcia arzénu, zinku, medi, olova, rádia, uránu a ďalších rádioaktívnych prvkov a ťažkých kovov.

2. Vodný kameň

● Vyššia spotreba energie pri ohreve
● Kratšia životnosť zariadení
● Usadeniny v potrubiach, na armatúrach, umývadlách... 

V našich podmienkach je bezpochyby najčastejší problém v súvislosti s vodou jej tvrdosť zapríčiňujúca vodný kameň. Aj keď sú minerály obsiahnuté vo vode pre naše tele prospešné a často aj potrebné, ich zvýšené množstvo má nepriaznivý vplyv na zariadenia, ako aj na náš organizmus. Na tvrdosti vody sa podieľajú najviac ióny vápnika a horčíka. Obsah vápnika priamo súvisí s geologickou skladbou horniny, ktorou voda preteká. Preto sa v jednotlivých oblastiach na Slovensku stretávame s oblasťami s rôznou tvrdosťou vody.

Nánosy vodného kameňa spôsobujú zvýšené náklady na ohrev vody už pri hrúbke nánosu 1 mm. Okrem zvýšenej spotreby elektrickej energie má usadený vodný kameň aj negatívny dopad na životnosť zariadení.

Z technologického hľadiska nie je ideálna ani veľmi mäkká voda, keďže môže pôsobiť agresívne a spôsobovať koróziu rozvodov. 

Mobirise Website Builder

Tvrdosť vody na Slovensku

Riešenie:


● SP3 (samostatne aj v systéme)
● Filter SF510 a SF520
● S-OR

Častým riešením prevencie vzniku vodného kameňa je aplikácia zmäkčovačiek vody. Ich nevýhodou však je nutnosť regenerácie pomocou solí, najčastejšie chloridom sodným, ktorý sa následne dostáva do odpadných vôd.

Existuje aj opačný problém, kedy voda obsahuje až príliš málo horčíka, pričom jeho nedostatok môže zapríčiňovať rôzne zdravotné komplikácie. Tento problém možno jednoducho vyriešiť zaradením Horčíkového filtra, ktorý vode dodá dostatočné množstvo zdraviu prospešného horčíka. 

3. Chlór

Chlór sa štandardne a s vysokou účinnosťou používa pri úprave vody a to vďaka jeho dezinfekčným schopnostiam. Vďaka chlóru sú vo vode zničené baktérie, vírusy či iné mikroorganizmy, no jeho koncentrácia v upravenej vode podlieha limitom.

Vhodným riešením je umiestnenie filtra priamo pred miesto odberu (napr. vodovodný kohútik), vďaka čomu voda prejde filtrom s aktívnym uhlím krátko pred jej konzumáciu, teda je zbavená chlóru a zároveň nie je riziko jej biologického znečistenia. 

Riešenie:


● Filter SF510 a SF520

4. Dusičnany, dusitany

Dusičnany a dusitany sa do vody dostávajú najmä poľnohospodárskou činnosťou hnojením, ale taktiež aj priemyselnou činnosťou človeka. Ako aj v iných prípadoch, aj tu platí, že v nízkej koncentrácii dusičnany nie sú pre človeka nebezpečné, no vo väčšom množstve sú škodlivé. Najvyššia medzná hodnota pre koncentráciu dusičnanov vo vode je 50 mg/l, v prípade dusitanov je to 0,5 mg/l.

Riešenie:


● Nitrotrapp

Filtračné médium, ktoré selektívne zachytáva dusičnany z vody a iných kvapalín (nezachytáva sírany, silikáty, fosforečnany či hydrogénuhličitany). Regenerácia tohto filtračného média je možná pomocou chloridu draselného či chloridu horečnatého. Odpadnú vodu z regenerácie možno využiť ako hnojivo vďaka vysokému obsahu nutrientu - dusíku.  

Libaro, s.r.o.
  • "Starostlivosť o vodu od prameňa, 
  • až po konečnú spotrebu"
Sídlo spoločnosti
  • LIBARO, s.r.o.
  • Hrašné 128
  • 916 14 Hrašné
  • Slovensko

AI Website Generator